NOVINKY ZDRUŽENIE NA ZÁCHRANU HRADU ŠÁŠOV ŠÁŠOVSKÝ HRAD DISKUSIA OSTATNÉ KONTAKT
 
Šášovský hrad bol zameriavaný skenerom
     
 

26. augusta bol v rámci projektu "Zamerania hradu Šášov" skenovaný Šášovský hrad. Cieľom tohto projektu je zdokumentovať súčasný stav hradu, t.j. stav z augusta roku 2009.

Projekt pomôže hlavne do budúcna, ak by došlo na hrade k nejakým deštrukciám múrov, bude ich možné neskôr na základe výslednej dokumentácie opäť obnoviť. Podobný projekt zamerania hradu sa uskutočnil v 70. rokoch 20. storočia, avšak súčasná technológia poskytuje oveľa väčšie možnosti. A keďže zameranie hradu sa v 70. rokoch uskutočnilo ešte pred rozsiahlym archeologickým výskumom, v súčasnom zameraní sa budú nachádzať aj neskôr odokryté časti.

Našou snahou je jednotlivé zamerania porovnať a zanalyzovať úbytok muriva za cca 35 rokov. Z jednotlivých skenov bude možné vytvoriť 3D model hradu a vložiť ho do Google Earth, ale rovnako aj vytvoriť zmenšený model.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 
     
 
   
 
 

 
Pozrite si šot z hlavných správ Slovenskej televízie zo dňa 29.08.2009 o zameriavaní Šášovského hradu laserovým skenerom ... klikni sem 
 
Pamätná izba ZnZHŠ
Anketa
 
 
Oficiálna stránka Združenia na záchranu hradu Šášov. 2005-2009. Redesign 2008. Copyright (c) Rastislav Uhrovič. Všetky práva vyhradené.