NOVINKY ZDRUŽENIE NA ZÁCHRANU HRADU ŠÁŠOV ŠÁŠOVSKÝ HRAD DISKUSIA OSTATNÉ KONTAKT
 
Na Šášovskom hrade bola vyvesená zástava Slovenskej republiky
     
 

Pri príležitostí osláv Martinských matičných slávností bola na hrade Šášov vyvesená na tri hodiny zástava Slovenskej republiky. Dôvod bol jednoduchý. Šášovské Podhradie je v súčasnosti mestskou časťou mesta Žiar nad Hronom, ktoré bolo vybudované na mieste pôvodného mestečka Svätý Kríž nad Hronom. Toto mestečko bolo v druhej polovici 19. storočia jedným z center upevňovania národného povedomia Slovákov. V roku 1851 sem prišiel a pôsobil tu banskobystrický biskup Štefan Moyses, prvý predseda Matice slovenskej, ktorý tu v roku 1869 zomrel a je aj pochovaný. Vo Svätom Kríži taktiež pôsobil Michal Chrástek, prvý tajomník Matice slovenskej, ktorý je tu taktiež pochovaný.

Hrad Šášov bol v tomto období navštevovaný aj zakladajúcimi členmi Matice slovenskej. Popis hradu nám ostal doložený vďaka G.K. Zechenter-Laskomerskému a P. Križkovi. S týmito spolupracoval učiteľ Jozef Luňáček, ktorý v Šášovskom Podhradí pôsobil jedenásť rokov (dnes je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine) a na hrade robil archelogické výskumy, ale aj ďalší spoluzakladateľ MS a farár z blízkej Ladomerskej Viesky (Vieska) a Horných Opatoviec, Július Plošic.

Chceli sme sa teda aj my svojou malou čiastkou pridať k oslavám a uctiť si predovšetkým tých, ktorí stáli pri zrode tejto národnej inštitúcie.

 
     
 

 
 

 

 
 
Pamätná izba ZnZHŠ
Spríjemnite si prezeranie tejto stránky skladbou
od Eugena Suchoňa "Aká si mi krásna, ty rodná zem moja" (báseň Petra Bellu-Horala)
Anketa
 
 
Oficiálna stránka Združenia na záchranu hradu Šášov. 2005-2009. Redesign 2008. Copyright (c) Rastislav Uhrovič. Všetky práva vyhradené.